Kümelenmiş Beslenme

Orijinal Yazı: Cluster Feeding
Yazar:  Kelly Bonyata, IBCLC
Çeviren : Sevcan Bilgin
Düzeltmeler: Çiğdem Kayacık
Yazarın izniyle çevrilmiştir.
Kümelenmiş beslenme: İngilizcede cluster feeding ya da bunch feeding diye geçen kümelenmiş beslenme, bebeklerin belli saatlerde beslenme aralarını ara vermiyormuşçasına kısa tutması – yakın zamanlarda ve çok defa emmesi – ama günün diğer saatlerinde daha uzun aralıklarla emmesidir. Bu çok yaygın görülen bir durumdur ve genellikle akşamları gerçekleşir. Sıklıkla – ama her zaman değil – peşinden normalden daha uzun süren bir uyku süresi gelir: bebek belki de uzun bir uyku çekmeden önce depolarını dolduruyordur.

Kümelenmiş beslenme genellikle bebeklerin mızmızlık yapmasıyla aynı zamana denk gelir.
Bebek birkaç dakika emer, bırakır, mızmızlanır/ağlar, birkaç dakika emer, bırakır, mızmızlanır/ağlar… böyle böyle saatlerce devam eder. Bu ÇOK moral bozucu olabilir ve anne bebeğinin yeterince süt alıp almadığından, yediği bir şeyin bebeğine dokunup dokunmadığından, yaptığı HER ŞEYİN bebeğine sıkıntı verip vermediğinden şüphelenmeye başlar. Kendinize güveninizi gerçekten zedeleyebilir, özellikle de çevrede aynı soruları soran başka biri (anneniz, kocanız, kayınvalideniz) daha varsa.


Bu davranış NORMALDİR! Sütünüzle veya anneliğinizle hiçbir alakası yoktur. Eğer bebek günün geri kalanında mutluysa ve mızıldandığı zaman ağrısı (kolikte olduğu gibi) varmış gibi görünmüyorsa – sadece bebeğinizi yatıştırmaya çalışın ve kendinizi sebep konusunda perişan etmeyin. Bırakın bebeğiniz ne kadar uzun ve ne kadar sık isterse o kadar emsin. Siz bebeği emzirirken ve tutarken, size yiyecek - içecek ve kitap, uzaktan kumanda, telefon vs. gibi şeyleri getirmesi için babayı (veya yardımcı olacak başka bir kişiyi) görevlendirin.
La Leche League Türkiye
La Leche League Türkiye

La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.