Sık Beslenme İhtiyacı ve Büyüme Atakları

Yazar: Anne Smith
çeviri : Ay
şe Glass Sabah
Düzeltmeler: Arzu Yucekaya Bat, Almila Lara Abulaban
Yazarın izniyle çevrilmistir.

Anne'ye soralım ...
(çeviri notu: ‘Anne’ emzirme uzmanının ismidir.)

Soru
7 Haftalık bebeğim saat 17:00'ten, uyku saati olan 23:00'e kadar sürekli emmek istiyor. Sürekli emme isteğine neden olan şeyler nelerdir? Sütüm yetiyor mu? Her 45 dk 1 saatte bir tekrar emzirilmek istiyor. Lütfen yardım edin!

Cevap
Bu yaştaki bir bebek için sıklıkla emme isteği tamamen normaldir. Bebeğiniz, 5-6 aylık olunca doğum kilosunu ikiye, 1 yaşında üçe katlayacaktır. Bu nedenle ilk aylarda büyüme ihtiyacı çoktur.

Anne sütüyle beslenen bebekler, sık sık emzirilmeye ihtiyaç duyarlar çünkü anne sütü, hazır mamalara veya devam sütlerine göre daha kolay sindirilir ve bebek daha çabuk acıkır. Bu, daha sık emzirme anlamına gelse de aynı zamanda daha az kolik olma ihtimali, daha az hastalık, kabızlık ve alerji anlamına da gelmektedir.

Bebekler büyüdükçe emzirilme aralıklarını arttırır ama bu aralık her bebek için farklıdır. Bu noktada en önemli soru şudur: Bebeğiniz gerektiği oranda kilo alıyor mu?

Bebekler ilk aylarda periyodik olarak 'büyüme atakları' gerçekleştireceklerdir.Bu da, onların büyüme hızına yetişebilmek için süt üretiminizi arttırmanız gerektiği anlamına gelir. En yaygın büyüme dönemleri; 10 gün, 3 hafta, 6 hafta, 3 ay ve 6 ay civarlarındadır. Süt üretimini arttırmanın en iyi yolu, yeterli miktarı sağlayana kadar birkaç gün normalden daha sık emzirmektir. Bebeğiniz büyüme dönemine giriyor olabilir.

Bebeklerin en mızmız oldukları zamanın akşam yemeği ve uyku saati arası olması oldukça yaygın görülen bir durumdur.Anneler bu zamanlarda bebeklerinin çok yorgun olduğunu bilirler ancak nedense onlar gözlerinden uyku akarken bile bir sebepten yatağa gitmeyi reddederler. Bu akşam üzeri gelen sık beslenme isteği ve uykuya geçişte yaşanan zorluklar ne yazık ki aynı zamanda annenin de gün içerisinde en yorgun olduğu, yemek yapıp eşi ile birlikte vakit geçirmek istediği ve süt miktarının gün içinde en az olduğu zamana rastlar. Bu durumun sizin için ne kadar can sıkıcı olduğunu bilsem de,oldukça sık görülen bir durum olduğunu ve sonsuza kadar sürmeyeceğini bilmeniz sizi iyi hissettirecektir. Eninde sonunda bebeğinizin daha tahmin edilebilir bir zamanlama geliştireceğine söz veriyorum.

Anne Smith, IBCLC


La Leche League Türkiye
La Leche League Türkiye

La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.