Emzirme Destekleyici SistemEDS, memede bebeğin ihtiyacını karşılayacak yeterli süt üretimi olmasa da, memede emzirme olanağı sağlar. Süt yetersizliğine yol açabilecek tıbbi nedenler : bazı göğüs ameliyatları, diyabet, hormon dengesizliği, polikistik ovarian sendromu, hipoplazi…

Emzirme Destekleyici Sistem (EDS) ile bebeğin,  ihtiyacı olan mama veya sağılmış sütünü en iyi şekilde alması sağlanabilir.

EDS sayesinde :

1. Bebek meme emmeye devam eder.
2. Bebekler emerek,  emmeyi öğrenir.
3. Anneler emzirerek, emzirmeyi öğrenir.
4. Bebek memeden anne sütü almaya devam ederken, süt salgısının artmasını sağlar.
5. Daha önce biberon ve meme dışı yöntemlerle besin takviyesi yapılmış bebekler memeyi reddedebilir. Bu yöntemde bebek memeyi reddetmez.
6. Emzirmek sadece anne sütü ile beslemek değildir. Anne ve bebek arasındaki bağı ve teması sağlar.

Annenin olmadığı durumlarda baba veya üçüncü bir kişi bebeği parmakta EDS ile bebeği besleyebilir. Böylece  bebeğin emme yeteneğini bozan veya bebeğin emmeyi tamamen reddetmesine sebep olan biberon kullanımının önüne geçilebilir.


Gereken malzemeler:
     5 numaralı (gri uçlu) bir beslenme kataterine (beslenme sondası) ihtiyacınız olacak. Katateri doktorunuzdan veya medikal malzeme satan yerlerden edinebilirsiniz. 5 numara bulamıyorsanız, 6 numara da kullanabilirsiniz. 6 numara (açık yeşil uçlu) kullanmak durumda kalırsanız : bu katater biraz daha geniş olduğundan, sağılmış süt ya da mama akışı fazla olursa hortumun ortasını biraz kıvırarak akışı yavaşlatabilirsiniz.
/// su anda su websitesi bulunur: Tikla - Güncelleme 24/04/2017///
     20m lik iğnesiz bir şırınga (enjektör) (EDS temizliği için.)
     Bir biberon ya da sağma makinesi ile satılan süt kabı + bir emzik


EDS montajı:
EDS kullanımı ve yerleştirilmesi:EDS temizlenmesi:
Daha fazla sorunuz ya da endişeleriniz olması durumunda La Leche League Liderinizle (www.llli.org, www.lllturkiye.org), sertifikalı emzirme danışmanı (www.ILCA.org) ya da emzirme uzmanınızla irtibata geçin. 

Kaynak :

Emzirme Sanatı, La Leche League International, Gün Yayıncılık, 2011, sayfa 482-485

At-Breast Supplementer, Diana West : http://breastfeedingtoday-llli.org/long-term-at-breast-supplementing/

La Leche League Türkiye
La Leche League Türkiye

La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.