Doğal emzirmeye geri dönüş

Arkaya yaslanarak pozisyonu ve Suzann Colson'un "biological nurturing" çalışmalarla ilgili güzel bir yazı:


alıntı:

"Beynin ve öğrenmenin emzirme ile ne ilgisi var? Görünen o ki arada çok ciddi bağlantılar var. Emzirme ile ilgili alışıldık uygulamaları değiştirmenin kilit noktalarından biri de ayna nöron adı verilen son derece özelleşmiş beyin hücreleri.
Bir şey gördüğümüzde ya da duyduğumuzda, ayna nöronlar bunları kaydederek, hareketi bizzat yapmışçasına hatırlar. İnsandaki ayna nöronlar, bir videoda görülen hareketlerle bile uyarılabilir. Bu yüzden dans etmeyi, yumurta pişirmeyi ya da bisiklet sürmeyi gözlemleyerek öğrenmek, sözlü açıklamalar dinleyerek öğrenmekten çok daha kolaydır.
İşte bu sebepten dolayı, kadınlar nasıl emzirecekleri konusunda herhangi bir şey öğrenmiyorlardı. Ayna nöronları zaten biliyordu. Geçmişteki anneler, doğum yaptıklarında bebeklerine nasıl bakacakları konusunda bilgiliydiler; çünkü buna tanık olarak büyümüşlerdi.
Ancak günümüzdeki çoğu annenin böyle bir lüksü yok. Birçoğu başka bir kadının alenen emzirdiğini hayatında hiç görmedi bile. Ve çoğunlukla gördükleri tek emzirme şekli, dik oturuş pozisyonu oldu – yeni doğan bebeğin de yardımcı olmasını imkânsızlaştıran pozisyonlar. Bu etkiler düşünüldüğünde, erken emzirme sorunları yaşamamız gayet doğal."
Tüm Yazı: http://www.hthayat.com/hamilelik/emzirme/haber/1031076-dogal-emzirme-pozisyonlari
Orijinal Yazı: http://www.mothering.com/articles/natural-breastfeeding/
La Leche League Türkiye
La Leche League Türkiye

La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.