Emzirme Haftası ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Dünya Emzirme Haftası nedir, ne değildir, ne gerek vardır? Emzirme Haftası hakkında merak ettiklerinizi SSS şeklinde topladık.

💚💛💜Emzirme Haftası Kutlu Olsun 💚💛💜

Dünya Emzirme Haftası ne zaman?

Dünya Emzirme Haftası dünya çapında 170 ülkede 1-7 Ağustos arasında kutlanır. Neden Ağustos ayı? Çünkü 1990 yılının Ağustos ayında İtalya'da emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi için ülkelerin politikalarını geliştirilmesine dair önemli ortak bir bildiri yapılmıştır. Böylece, Innocenti Deklarasyonu adlandırılan bu bildirgeyi anmak için Ağustos ayı seçilmiştir.


Emzirme Haftası Ağustos'ta mı Ekim’de mi?

Birçok ülkede Ağustos ayı en çok çalışma izni kullanılan ay. Emzirmeyi gündemeye getirmeye çalışmak için tatil dönemi en iyi seçenek değil: etkinlik zor organize edilir, katılım düşük olur... Eylül ayı ise aileler, anneler okul açılışı ile meşgul olduğu için Dünya Emzirme Haftası kutlamalarının Ekim ayına ertelenmesi birçok ülkede daha uygun görüldü. Türkiye, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Kanada, Belçika, İspanya gibi birçok ülke Dünya Emzirme Haftasını Ekim ayında kutlamayı tercih eder. Türkiye’de Ekim ayındaki kutlama için Ulusal Emzirme Haftası ifadesi de kullanılır. 


Dünya Emzirme Haftasını koordine eden bir komite var mi ?

Evet, komitenin adı WABA (World Alliance for Breastfeeding Action). WABA’da kimler var?

Biz varız, La Leche League International en başından beri WABA’nın bir parçasıdır.

WABA lacivert logosu kullanımı izne tabidir. 


Ana partnerler :  Academy for Breastfeeding Medicine International Baby Food Network

International Lactation Consultant Association 

La Leche League International 


Her sene Dünya Emzirme Haftasının bir teması var mı? 


Evet, 2020’de “Daha sağlıklı bir dünya için, emzirmeyi destekle!”


Önceki temalar buradan bakabilirsiniz : https://waba.org.my/wbw/#previous-wbwsAmaç nedir? Ne hedeflenir?


#DünyaEmzirmeHaftası2020 Hedefleri:


💚BİLGİLENDİR

emzirme ile çevre/iklim değişikliği arasındaki bağlantılar hakkında


💚TEMEL AT

iklime duyarlı bir seçim olarak emzirmek


💚BAĞLANTI KUR

şahıslar ve kuruluşlarla - daha büyük bir etki için


💚EYLEME GEÇ

emzirmeyle gezegenin ve insanların sağlığını iyileştirmek içinEmzirme Haftası için kim etkinlik yapabilir?

Herkes! Emzirme danışmanları, sağlık kuruluşları, hastaneler, aile sağlık merkezleri, platformlar, dernekler, topluluklar... Mama, biberon, emzik üreticileri, satıcıları, pazarlamacıları hariç. 

Etkinliklerinizin WABA’da görünmesi için “Pledge Form” diye başvuru formunu doldurabilirsiniz (İngilizce).

2020 başvuru formu: https://worldbreastfeedingweek.org/pledge/


Ne gibi etkinlik olur ?

Eğitim, konferans, sergi, kongre, söyleşi… Yaratıcılığın sonu yok! Birçok ülkede, emziren anneler dikkat çekmek için, emzirmeyi normalleştirmek için ve onu gündeme getirmek için bir araya gelip emziriyorlar. Korona zamanında ise çevrimiçi etkinlikler tercih edilebilir.Filipinler, 2018 Foto : NOEL CELIS / AFP


Dünya Emzirme Haftası Logosu kullanılabilir mi ? 

Dünya Emzirme Haftası Logosu La Leche League tarafından çevrilir. Logo/kampanya malzemeleri kullanılmadan önce WABA’dan yazılı izin almak gerekmektedir. Logo ve kampanya malzemeleri, anne sütü muadillerini, biberon, emzik gibi ilgili araçlarını ve tamamlayıcı gıda üreten, satan veya pazarlamasını yapan şirketler tarafından düzenlenen herhangi bir etkinlikte kullanılamaz. Dünya Emzirme Haftası Türkçe bilgilendirme ve eğitici materyalleri mevcut mu?

Maalesef “Action Folder”  sadece birkaç dilde mevcut.

2021  Emzirme Haftası için bir çeviri konusunda destek vermek isteyen olursa bizimle iletişime geçebilir : https://forms.gle/8XtH3NDT5mt7q9F29
La Leche League Türkiye
La Leche League Türkiye

La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.